e-Mobilty

Küresel Karbondioksit salınımı hızla artarken Dünya’mız ve ülkemiz hızla kirlenmektedir. Ulaşım araçları fosil yakıtları kullanarak bu kirlenmenin %24’ünü oluşturmaktadır. Ve bu kirlenmenin %75’ini otomobiller, kamyonlar ve motosikletlerin çoğunluğunu oluşturduğu karayolları araçları sağlamaktadır. Ve binek otomobiller bu kirliliğin oluşmasında çok ciddi bir rol oynamaktadır. E-Mobility açılımıyla Elektromobilite elektrik enerjisi ile çalışan araçlara verilen bir isimdir. Sadece tam elektrikli araçlar bu kavram içerisinde yer almazlar, hibrit olarak çalışan ve hidrojen yakıt hücresine sahip araçlarda E-Mobility kavramına girerler. Karbondioksit salınımının azalmasında ülkemizin bir an önce E-Mobility dönüşümünü tamamlaması gerekmektedir. Bu dönüşümde elektrikli araç tedariği ve kullanıcı sayısının artmasına paralel olarak elektrikli araç şarj istasyonları altyapısının kurulumuda son derece önemlidir.AC ve DC elektrikli araç şarj istasyonu sayısının artması özellikle otoyollar üzerinde bu sürecin hızla tamamlanması Türkiye E –Mobility hareketi için oldukça önemlidir. Bu kavsamda devlet destekleri yanında bireysel girişimlerinde hızla artması gerekmektedir.

Yapılan araştırmalar elektrikli araçların önümüzdeki 20 yıl içerisinde (içerik yılı 2022) global binek araçların %60 ya yakın oranda elektrikli araca dönüşeceğini göstermektedir. Bu kapsamında bireysel elektrikli şarj istasyonlarının sayısına oranla paylaşımlı elektrikli araç şarj istasyonlarının (EV) ekonomik olması nedeniyle çok daha hızlı yayılacağını bir gerçektir. E-Mobility dönüşümünün en önemli halkası olan elektrikli araç şarj istasyonlarının kurulumu içinde elektriksel altyapı, trafo gücü ve kurulum uygunluk durumu, yönetmeliksel uyumluluklar büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle elektrikli araç sayısı hızla artarken altyapı eksikliklerinin daha hızlı bir şekilde giderilmesi E mobility sürecini destekleyen önemli bir adım olacaktır.

YılkomerCharge olarak ülkemizin E-Mobility dönüşümünde etkin rol oynamaktayız. Kurulum sağladığımız ve sağlayacağımız elektrikli araç şarj istasyonları ile sürdürülebilir bir gelecek için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmekteyiz. Bu kapsamda düzenlediğimiz eğitimler ve blog sayfamızda yer alan teknik makaleler bilinçli kullanım ve dönüşüm noktasında elektrikli araç şarj kullanıcılarına yol göstermektedir.

Sürdürülebilir bir gelecek için E-Mobility dönüşümüne sizlerin de destek olarak Elektrikli Araçlara geçmenizi öneriyoruz.

Unutmayın Yılkomer Değerlerimizi Korur!

YILKOMER
Çevrimiçi
1
Merhaba yardımcı olabilir miyim?
Elektrikli aracınız için bilgiye ihtiyacınız var mı?